Perfumy - nuty zapachowe oraz kategorie zapachów!


Witajcie :)

Z racji, tego, że zauważyłam spore zainteresowanie postem, dotyczącym powstawania perfum, chciałabym Was zachęcić do przeczytania poniższego artykułu, który przygotowałam na temat nut zapachowych oraz kategorii zapachów perfum.

"Pokusa to perfumy, które wdycha się tak długo, aż człowiek zapragnie mieć flakon."
Jean-Paul Belmondo

Nuty zapachowe perfum, nazywane także fazami zapachu, to zespół woni, rozwijających się podczas kontaktu perfum ze skórą człowieka. Projekt nut zapachowych bazuje na założeniu, iż dane substancje, które wchodzą w skład kompozycji zapachowej perfum odróżniają się od siebie trwałością, a wiec szybkością odparowywania. Współcześnie perfumy komponuje się na podstawie trzynutowego układu. Najpierw wyczuwalna jest nuta górną, zwana także nutą głowy, następnie nuta środkowa, inaczej nazywana nutą serca, natomiast na końcu nutę dolną - nutę bazy bądź głębi



Poniżej przedstawię kilka cech charakterystycznych dla każdej z nut zapachowych perfum.

Nuta głowy - jest nutą początkową kompozycji zapachowej perfum. Wyczuwa się ją tuż po naniesieniu perfum na skórę. Składają się na nią substancje najbardziej lotne, które najszybciej odparowują, a potem znikają. Nuta ta zwana jest także wizytówką perfum, ponieważ jest to pierwszy zapach, jaki czuje się tuż po otwarciu perfum, gdy ulotni się już alkohol. Nuta ta wpływa na pierwsze wrażenie, wywołuje pamięć zapachu. Pozostaje na skórze od kilkunastu minut do max. pół godziny.

Nuta serca - środek kompozycji zapachowej perfum, który je charakteryzuje. W jej skład wchodzą substancje o średniej lotności i mniejszej intensywności. Nuta ta rozwija się po ok. 20 minut od aplikacji. Utrzymuje się na skórze przez kilka kolejnych godzin.

Nuta bazy - inaczej nuta podstawowa bądź tło zapachu. Składa się z utrwalaczy - substancji, które powodują, że zapach utrzymuje się dłużej na skórze - oraz komponentów, które dodają perfum ciężkości. Komponenty sprawiają, że zapach utrzymuje się na skórze klika godzin, a nawet kilka dni.

Podczas szukania odpowiednich dla siebie perfum, warto odwołać się do najprostszego podziału perfum na kategorie zapachowe.

1. Cytrusowe -
Źródło: http://swiat-kosmetykow.pl
często określane także jako zielone lub ogólnie owocowe. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych kategorii zapachów. Podstawę tej kategorii stanowią olejki eteryczne, które są otrzymywane poprzez zimne tłoczenie owoców, takich jak: cytryna, pomarańcza, mandarynka, bergamotka, grejpfrut, a także kwiatów np. pomarańczy. Zapachy należące do tej grupy są lekkie i świeżę. Mają charakter delikatny, odświeżający, stymulujący i energetyzujący. Do tej kategorii należą zapachy unisex i sportowe.


2. Kwiatowe -
Źródło: http://www.moda.pl
 olejki występujące w perfumach tej kategorii są bardzo zróżnicowane. Do bardzo często spotykanych należą: róża, jaśmin, fiołek, konwalia, bez, narcyz, tuberoza, geranium, ylang-ylang. W tej kategorii występują zarówno perfumy oparte na nucie jednego kwiatu, jak i na całych bukietach. Kategoria ta może być łączona z aldehydami, a także z akcentami morskimi, drzewnymi bądź owocowymi.

3.  Szyprowe - zwane inaczej chypre. Jest to specyficzna kompozycja drzewno-cytrusowa. Określenie tej kategorii pochodzi od nazwy wyspy Cypr. Do podstawowych składników zapachów tej kategorii należą: mech dębowy, róża, paczula, wetiwer, cytrusy i jaśmin.

4. Aldehydowe -
Źródło: http://www.sensido.pl
 najmłodsza kategoria zapachów, która powstała w latach 20. XX wieku. Wówczas rozpoczęto używanie aldehydów do tworzenia kompozycji zapachowych. Pierwszy i charakterystyczny zapach tej kategorii to Chanel No. 5. 

5. Orientalne - zapachy określane często jako ambrowe. Nazwę tę kategoria zawdzięcza perfumom François Coty "Ambre Antique" z 1905 roku. Składają się na nią nuty delikatne, pudrowe, waniliowo-słodkie, cynamonowo-korzenne oraz rodzynkowo-owocowe. Pochodzą z wyciągów z wanilii, balsamów roślinnych oraz żywic, takich jak: benzoe, tolu i labdanum (żywica fiołkowca). Zapachy należące do tej kategorii są zmysłowe, otulające, uwodzicielskie. Dominuje w nich akord słodko-korzenny, ciepły, bardzo trwały.

6. Paprociowe - do głównych składników perfum tej kategorii należą: bób tonka (lub wyłącznie kumaryna pochodząca z ekstrakcji), lawenda, wetiwer, mech dębowy, paczula i wetiwer, do których często dodane są zioła (m. in. rozmaryn, geranium, kolendra, tymianek, bazylia). Do tej kategorii w większość należą perfumy męskie.

7. Drzewne -
Źródło: http://www.luxlux.pl
 najpopularniejsza kategoria zapachów męskich. Główne składniki wyróżniające zapachy z tej grupy to ciepłe i bogate nuty drzewa sandałowego, drzewa gwajakowego, paczuli, czasem też wytrawne cedru czy wetiweru. Do grupy zapachów drzewnych zaliczane są przede wszystkim wody toaletowe o spokojnym, skromnym i eleganckim charakterze, choć niektóre bywają stymulujące, sportowe i żywiołowe.

8. Tytoniowo-skórzane - kategoria ta występuję częściej w przypadku perfum niszowych niż popularnych. Składają się na nią zapachy ciepłe, korzenne o wyraźnym aromacie zwierzęcym. Skóra (akord otrzymany z żywicy benzoesowej, wanilii, drewna cedrowego, cywetu) i tytoń są w nich wyraźnie wyczuwalne.

Jakie są Wasze ulubione kategorie zapachów? 
Do moich należą na pewno: cytrusowe, kwiatowe i od czasu do czasu orientalne :)


18 komentarzy:

  1. Na zdjęciu moje ukochane chanelki

    OdpowiedzUsuń
  2. u mnie gust kreuje sie tak samo jak u Ciebie ;-) stawiam na te same kategorie zapachów !

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny artykuł :D Moje ulubione to oczywiście owocowe :>

    OdpowiedzUsuń
  4. Dla mnie najlepsze są zapachy cytrusowo-kwiatowe, lekko trawiaste :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Orientalne zapachy są bardzo ciekawe.. Ale do mnie bardziej przemawiają nie w postaci perfum.. a np. w żelu pod prysznic. :)
    Obserwuję.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawy post, mnie urzekają perfumy i wody toaletowe o świeżych, cytrusowych nutach...

    OdpowiedzUsuń
  7. moje zdecydowanie orientalne :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Post bardzo ciekawy, choć nie interesuję się za bardzo samym składem perfum. Nie wiedziałam, ze jest tyle nut zapachowych!

    OdpowiedzUsuń
  9. do tej pory myslałam, że najbardziej mi się podobają zapachy cytrusowe, ale jak patrze na pozostałe opisy to zachciało mi się i je powąchać :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Wychodzi na to, że lubię aldehydowe :))

    OdpowiedzUsuń
  11. Jak dla mnie to zdecydowanie paprociowe i drzewne, choć czasami lubię też kadzidło albo skórę :) Zakochałam się w niszówkach i mój portfel cierpi. Często używam męskich perfum, bo damskie wydają mi się zbyt słodkie i do mnie nie pasują (choć są wyjątki).

    Bardzo fajna notka, dużo ciekawych i przydatnych informacji podanych w przystępny sposób. Chętnie poczytam więcej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poczułam się doceniona :) teraz to na pewno będzie więcej :)) bardzo się cieszę, że tego typu posty się podobają :)

      Usuń
    2. To wspaniała wiadomość:)

      Usuń

Dziękuję za każde napisane tutaj słowo :)**

Staram się każdego z Was odwiedzać :)

Pozdrawiam