Cellulit cz.I - czym jest i jak go zwalczyć!


Witajcie!

Dzisiejszy post chcę poświęcić problemowi, z którym zmaga się większość kobiet. Mowa oczywiście o cellulicie

Cellulit (medyczna nazwa lipodystrofia), zwany potocznie pomarańczową skórką, to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej.Cellulit pojawia się zwykle po okresie dojrzewania. Jego efektem jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry ud, bioder, kolan, pośladków, ramion i sutków. 


Ze względu na różną konsystencję skóry, stworzono podział kliniczny cellulitu. Wyróżnia się:

cellulit stały (twardy) - charakterystyczną cechą tego rodzaju cellulitu są ulokowane płasko w tkance podskórnej twarde zmiany, które mogą być nawet bolesne. Tam, gdzie pojawia się cellulit, skóra jest sucha i szorstka. Taki cellulit występuję na udach, pośladkach oraz po wewnętrznej stronie kolan. Cellulit stały pojawia się, przede wszystkim, u kobiet po 25 roku życia;

* cellulit wiotki - w miejscu pojawienia się cellulitu, skóra jest wiotka i mało elastyczna. Pod skórą ujętą w fałdę, można wyczuć grudki i wgłębienia. Ten rodzaj cellulitu pojawia się na udach, ramionach, na pośladkach, brzuchu i łydkach. Atakuje on kobiety po 40 roku życia;

cellulit wodny (obrzękowy) - powstaje on w wyniku gromadzenia się wody w tkankach, która powoduje obrzęki. Ten typ cellulitu można zaobserwować na łydkach, kolanach, udach i pośladkach. Tam, gdzie występują zmiany, skóra jest miękka i się odkształca;

* cellulit lipidowy - pojawia się w wyniku nieprawidłowego metabolizmu tkanki tłuszczowej. Jego cechą charakterystyczną są grudki umiejscowione głęboko w tkance podskórnej. Zmiany te występują na dużych obszarach ciała;

* cellulit mieszany - to najczęściej spotykana odmiana cellulitu. Cellulit ten cechuje pojawienie się różnych jego rodzajów w różnych miejscach.

Poniżej kilka domowych sposób na walkę z cellulitem!!!

1. Peeling z kofeiną.

Jak powszechnie wiadomo, kofeina jest środkiem pobudzającym, umysł, ciało oraz metabolizm. Rozszerza ona naczynia krwionośne. Bierze udział w rozkładzie komórek tłuszczowych i ma właściwości ujędrniające.

Warto więc wykorzystać fusy z kawy. Wystarczy zmieszać je z cukrem, oliwą z oliwek oraz szczyptą cynamonu. Potem przez ok. 15 minut należy masową tą mieszanką miejsca dotknięte cellulitem. Cukier można zastąpić również solą.

2. Maseczka bluszczowa.

Liście bluszczu należy wyparzyć we wrzątku, a następnie zmieszać je z połową szklanki olejku migdałowego i zmiksować na gładką masę. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na brzuch, uda lub pośladki i masujemy nią skórę przez ok. 30 minut.

3. Maseczka aloesowa.

Aloes jest naturalnym wrogiem cellulitu. Śmiało można go więc wykorzystać do walki z nim. Zmiażdżonych 20 średniej wielkości liści aloesu należy dodać do mączki ziemniaczanej, a następnie utrzeć je ze sobą. Tak powstałą maseczkę nakładamy na miejsca z cellulitem i pozostawiamy na okres ok. 30 minut.

4. Raz zimny, raz ciepły prysznic. 

Do walki z cellulitem świetnie nadaję się woda o niskiej temperaturze. Po kąpieli i peelingu skóry zaatakowanej cellulitem, należy jej zafundować naprzemienne polewanie zimną i ciepłą wodą. Ciepła woda przyczynia się do rozkurczania naczyń krwionośnych, natomiast zimna woda je obkurcza i powoduje, że skóra staje się bardziej elastyczna. 

5. Cytrusowa kąpiel.

Do ciepłej, ale nie gorącej wody, należy dodać pół szklanki oliwy z oliwek oraz kilka kropelek olejku pomarańczowego. Taka kąpiel przyczyni się do zmniejszenia widoczności cellulitu.

6. Cynamonowa maseczka.

Cynamon w proszku należy zmieszać po prostu z wodą. Taką gotową maseczką nakładamy na uda, pośladki, a następnie owijamy te miejsca folią spożywczą. Pozostawiamy maseczkę na okres 20-30 minut.

7. Masaż.

Regularny masaż skóry pomaga w walce z pomarańczową skórką. Masaż najlepiej wykonywać szorstką rękawicą, bądź też specjalnymi przyrządami, kolistymi ruchami z dołu do góry (od kostek, przez łydki, uda i pośladki, do brzucha). W ten sposób poprawimy ukrwienie skóry, ujędrnienie i sprężystość skóry.

W kolejnych artykułach pokażę ćwiczenia na cellulit. Przedstawię także propozycje kosmetyków pomagających zwalczyć cellulit :)

A na koniec demotywatory na poprawę humoru ;)







A Wy, co robicie, aby pozbyć się cellulitu? :)

 

18 komentarzy:

  1. Ech... sama z nim walczę i to mój wróg numer 1 ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. jeszcze niedawno ćwiczyłam i w ogóle wmasowywałam te wszystkie balsamy, ale z natłoku wszystkiego przestałam mieć na to czas. Muszę wrócić do ćwiczeń...

    OdpowiedzUsuń
  3. hmm narazie nim nie walczę, ale chyba trzeba w końcu zacząć :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Pierwszy demot wymiata. Ciekawe informacje, o części słyszałam. Buźka

    OdpowiedzUsuń
  5. Najlepsze są słowa Pazury. :) A ja walczę z cellulitem wskakując po przebudzeniu na drabinkę i parapet wieszać na nowo firany, które mi zwala moja ukochana Gryzelda, robiąc sobie po niej wspinaczkę. :D Myśle że ta mała franca chce mnie w ten sposób odchudzić. :D

    OdpowiedzUsuń
  6. mimo że jestem szczupła to mam go i ja :/ walczę, po kąpieli robię masaż gąbką antycellulitową i ćwiczę :D

    OdpowiedzUsuń
  7. Mi w zwalczeniu cellulitu pomogło ćwiczenie skalpela z Chodakowską, bańka chińska też jest skuteczna, muszę do niej wrócić :)

    OdpowiedzUsuń
  8. hehe ja zwalczam go ćwiczeniami ;) ale peeling z kofeiną przyjmuje również bo go bardzo lubię ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. na szczęście nie mam tego problemu ale świetne rady w razie gdyby trzeba było zacząć walkę z cellulitem ;D

    OdpowiedzUsuń
  10. wow :) nie wiedziałam, że cellulit można mieć nie tylko na udach ! :) i mam nadzieje, że na sobie tego nie doświadcze :p
    i bardzo ciekawa jestem ćwiczeń na ceelulit :) o maskach i peelingach słyszałam ale nie sądziłam, że ćwiczenia też mogą pomóc skoro to problem skóry :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Biegam, ćwiczę, unikam słodyczy i przy używaniu balsamu staram się masować skórę, no i cellulit znika. ^-^

    OdpowiedzUsuń
  12. jak dla mnie to tylko ćwiczenia - szczególnie melb na pośladki i przysiady :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Sama go niestety posiadam ale skutecznego sposobu póki co na niego nie mam :(

    OdpowiedzUsuń
  14. w moim przypadku bardzo pomogła dieta, od ok 2 miesięcy unikam wysoko- przetwozonych produktów spożywczych oprócz tego piję soki ze świeżych owoców i warzyw, naprawdę widać różnicę1

    OdpowiedzUsuń
  15. Ja znalazłam ćwiczenia które wykonuję z chęcią i uda od razu stały się bardziej jędrne. Do tego jakieś balsamy ujędrniające, naprzemienne prysznice, peelingi i jestem zadowolona z mojego ciałka :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Ja jakoś szczególnie z nim nie walczę, raczej staram sobie nie zaprzątać głowy takimi rzeczami ;-) Ostatnio zakupiłam peelingującą rękawicę, często używam i bardzo ją lubię :-) A tekst Pazury najlepszy! :-)

    OdpowiedzUsuń
  17. Ogólnie to przeważnie nie stosuję kosmetyków typowo na cellulit,ale regularnie nawilżam skórę, stosuję peelingi, pije duzo wody

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde napisane tutaj słowo :)**

Staram się każdego z Was odwiedzać :)

Pozdrawiam